Více informací

Elektrokola
Jak vybrat

Jistě vás to už také někdy napadlo. Při zdlouhavé jízdě do kopce nebo za nevlídného počasí by mnohý cyklista uvítal malou pomoc, nějaký dodatečný pohon, který by nahradil sílu vašich nohou. Právě tento problém řeší elektrokolo! Jedná se o jízdní kolo s motorem na akumulátor. Toto chytré spojení vám tedy poskytuje výhody bicyklu, avšak i s možností nechat námahu na technice. 

Jak se na elektrokole jezdí?

Jde to snadno, naučí se to každý. Pro jízdu na elektrokole není třeba skládat řidičské zkoušky jako v případě motocyklu. Pokud se rozhodnete využít síly motoru, můžete jej zapnout hned několika způsoby, např. sepnutím tlačítka nebo pohybem pedálů. A pokud zatoužíte po klasické cyklo-jízdě, motor zase jednoduše vyřadíte z provozu, čímž se z elektrokola stane klasický bicykl. 

Vybírejte opatrně, nenaleťte diletantům 

Elektrokola se v poslední době stávají stále populárnějšími, a to jak mezi mladými, tak mezi seniory. Z toho důvodu se elektrokola objevují také v nabídce supermarketů, obchodů se sportovními potřebami nebo na internetu. Při výběru vašeho modelu si dobře rozvažte, zda je zvolený prodejce opravdu seriózní. Musí být schopný kvalifikovaně poradit či zajistit servis. Proto se rozhodně vyplatí obrátit se jen na specializované společnosti a obchody.

MOHU SI VYBRAT MEZI ŠLAPÁNÍM A JÍZDOU S MOTOREM?

Samozřejmě že ano. Flexibilní výběr mezi dvěma typy pohonu je jednou z největších výhod elektrokola. Je to vždy na vás – můžete se sami rozhodnout, zda budete šlapat, nebo si užijete jízdu bez námahy.

Většina elektrokol (včetně přestavbových sad) je vybaveno buď tzv. akceleračním tlačítkem (u motorů do 250 W), nebo otočným plynem (jako u motocyklu), či palcem ovládanou páčkou (u motorů 500 W a více), které rozjedou kolo bez šlapání.

PAS – vychytávka pro pohodlnou jízdu

Elektrokola mohou být doplněna o snímač otáček šlapání, tzv. PAS. Tento inteligentní systém sleduje vaši jízdu, a pokud přestanete šlapat, okamžitě sepne motor tak, aby nedošlo k přerušení cesty. Jedná se tedy o vítaného pomocníka, který vám umožní např. na chvíli si odpočinout nebo se věnovat dalším záležitostem.

Jak daleko si s elektrokolem mohu troufnout?

Vzdálenost, kterou na elektrokole ujedete na jedno nabití, se pochopitelně liší dle modelu a také v závislosti na jízdních podmínkách. Avšak průměrně platí, že s plnou kapacitou baterie ujedete trasy v rozsahu od 65 do 100 km.

Musím mít na elektrokolo řidičský průkaz? A co další formality?

Jízda na elektrokole nevyžaduje žádné řidičské oprávnění. Může na něm bez obav vyrazit téměř každý, ale při pohybu v dopravě je nutná zvýšená opatrnost. Kolo také nemusíte nikde nahlašovat ani registrovat.

BUDU MOCI POKRAČOVAT V JÍZDĚ S PRÁZDNOU BATERIÍ?

Pokud se vám během výletu baterie vybije, není to žádný zásadní problém. Zbytek cesty můžete dojet pomocí běžného šlapání. Přítomnost motoru tuto možnost nevyvrací. Jeho odpor je totiž dokonce ještě nižší, než jaký by způsobilo staré dynamo.

MOHU JET NA ELEKTROKOLE JAKO NA NORMÁLNÍM KOLE?

Ano! Stačí elektrokolo přepnout do režimu OFF a rázem se bude chovat jako běžný bicykl.

KOLIK VÁŽÍ MOTOR? A NEVADÍ TO PŘI JÍZDĚ?

Systém elektrického pohonu celkově váží mezi 5,5 – 10 kg v závislosti na zvoleném typu baterie. Takto obohacené kolo pak bude sice těžší, ale při jízdě to ani nepoznáte. Výkon motoru to spolehlivě vyrovná.

JAK SILNÝ MOTOR SI MÁM VYBRAT?

Výkon motoru byste měli vybírat nejen s ohledem na váhu jezdce, ale také dle typického terénu. Pokud tedy vážíte např. méně než 85 kg a potřebujete kolo pro nenáročné podmínky, stačí výkon 250 W. Pro obtížnější terén je vhodný motor o výkonu 500 W. A pokud vás lákají silnější motory, např. 750 W, ujistěte se nejprve, že máte dostatečně pevný rám a odpovídající brzdy.

Dámská a pánská elektrokola

Máme k dispozici jak elektrokola pánská, tak dámská. Liší se zejména konstrukcí rámu a také barevným provedením. Máme velmi dobré zkušenosti s výrobci Worker a Giant. Jejich elektrokola můžeme vřele doporučit.

Cenový limit
Značky
|
Parametry
Výrobce
Určení
Seřadit podle
počet produktů na stránce
Trek
Akce

Trek Domane+ ALR vel. 56 Voodoo Trek Black

Trek Domane+ ALR vel. 56 Voodoo Trek Black

Nákupem získáte finanční bonus Patříte mezi vyznavače silniční cyklistiky a hledáte dostupné elek

86 990 Kč  s DPH 115 190 Kč s DPH
Giant
Novinka

GIANT Talon E+ 2 29er XL Metallic Blue

GIANT Talon E+ 2 29er XL Metallic Blue

Nákupem získáte finanční bonus   DOPŘEJTE SI SKVĚLÝ POCIT Z JÍZDY A SÍLU MOTORU S NAŠÍM

65 499 Kč  s DPH
Giant
Akce

GIANT Stance E+ 1 Pro 29 vel. L Phantom Green

GIANT Stance E+ 1 Pro 29 vel. L Phantom Green

Nákupem získáte finanční bonus STANCE E+ PRO JE CELOODPRUŽENÝ E-BIKE SE ZDVIHY 130 MM VPŘEDU A 12

109 999 Kč  s DPH 118 999 Kč s DPH
Giant
Akce

GIANT Stance E+ 1 Pro 29 EX vel. L Cold Iron

GIANT Stance E+ 1 Pro 29 EX vel. L Cold Iron

Nákupem získáte finanční bonus STANCE E+ PRO JE CELOODPRUŽENÝ E-BIKE SE ZDVIHY 130 MM VPŘEDU A 12

115 999 Kč  s DPH 124 999 Kč s DPH
Trek
Novinka

Trek Fuel EXe 9.5 vel. L Hex Blue

Trek Fuel EXe 9.5 vel. L Hex Blue

Nákupem získáte finanční bonus Fuel EXe 9.5 Deore je nový typ horského elektrokola, které vyplňuj

184 990 Kč  s DPH
Giant
Akce

GIANT Talon E+ 1 29er L Balsam Green

GIANT Talon E+ 1 29er L Balsam Green

Nákupem získáte finanční bonus   POKUD HLEDÁTE KVALITNÍ, SPOLEHLIVÉ A ZÁROVEŇ CENOVĚ DOS

65 499 Kč  s DPH 71 999 Kč s DPH