Slevový kupon: 413734924Více informací

Sjezdová kola
Jak vybrat

Na první pohled se může zdát, že mezi sjezdovými a horskými koly není příliš velký rozdíl. Opak je ale pravdou. Liší se především svou stavbou, a tím pádem i účelem, pro který jsou vyráběna. Sjezd, známý také jako downhill, je adrenalinový sport, při kterém se jezdec pustí dolů z kopce a jede náročnějším terénem, což většinou vyžaduje dobrou fyzickou a psychickou kondici, a samozřejmě také kvalitní sjezdové kolo.

Pohled do historie sjezdových kol

Jedno mají sjezdová a horská kola společné – a sice svůj původ, kdy se sjezdová kola z  původních horských kol vyvinula. Kořeny sjezdu totiž najdeme právě v cross country, kdy se downhill (tedy sjezd) řadil mezi doplňkovou disciplínu klasických cross country závodů. Postupem času se stal terén náročnějším a nastala potřeba jezdit na lépe přizpůsobených kolech, což bylo umožněno díky technologickému pokroku, kdy již nebyla vysoká hmotnost odpružených vidlic takovou překážkou k výrobě celoodpružených kol, jež se ze zřejmých důvodů lépe hodila na stále náročnější sjezdové závody.

Rozdíl oproti ostatním typům kol

Od ostatních typů kol se sjezdová kola liší převážně znatelně vyšším zdvihem vidlic (mezi 170 mm a 220 mm), což je přizpůsobuje jízdě z kopce, a to i náročným terénem. Právě kvůli náročnosti terénu je zároveň důležité, aby byla sjezdová kola velmi odolná a vydržela jak vysokou rychlost, tak i náročnější skoky. Díky vývoji technologií a materiálů se hmotnost sjezdových kol v dnešní době pohybuje okolo 18 kg. Navzdory snižující se hmotnosti sjezdových kol je stále faktem, že tato kola nejsou vhodná na jízdu do kopce či na překonávání delších vzdáleností.

Sjezdová kola - Hardtail

Čas od času se můžeme setkat s takzvanými hardtaily, což je samostatná podkategorie sjezdových kol. Vyznačují se především silnějšími rámy a zároveň odpružením pouze přední vidlice. Ačkoliv jsou tato kola pro sjezd čím dál tím méně populární, své kupce si stále najdou především mezi začátečníky ale i mezi profesionály, a to právě díky své pevné stavbě, která netoleruje jezdecké chyby.

Jak sjezdové kolo vybrat?

Již jsme si popsali, jak by mělo sjezdové kolo vypadat. Jádrem jsou odpružené vidlice a zároveň pevná a těžká konstrukce, což jsou aspekty, které byste si při koupi měli vždy ohlídat. Nejdůležitější části downhill kol bývají vyrobeny z karbonu, tedy velmi pevného, kvalitního a odolného materiálu, což je značnou předností. Při výběru si nezapomeňte ohlídat ani technické parametry. Dbát byste měli především na kvalitní konstrukci a důležité je i větší množství rychlostních převodů, přičemž neopomíjejte ani svůj osobitý (vizuální) styl.

 

V naší nabídce naleznete sjezdová kola Giant, která rozhodně patří mezi to nejlepší, co je na trhu k dispozici.

Cenový limit
Značky
|
Parametry
Výrobce
Určení
Seřadit podle
počet produktů na stránce
Giant
Doprodej

Giant Glory 0 2013

Giant Glory 0  2013

Nová více závodní geometrie přináší v první řadě snížení hlavového úhlu na 63,5°. Tím se také prodlo

74 990 Kč  s DPH 124 999 Kč s DPH
Giant
Doprodej

Giant Glory 0 2014

Giant Glory 0 2014

Závodní geometrie tohoto sjezdového speciálu přináší hlavový úhel 63,5°, delší rozvor a nižší střed

95 890 Kč  s DPH 136 999 Kč s DPH